Dietetyk Kartuzy

Dietetyk - Sierakowice, Żukowo, Kościerzyna

Dietetyk Kartuzy

Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra C.L. Pauling
dieta odchudzjąca

WIZYTA U DIETETYKA

Przed pierwszą wizytą

• Zastanów się jaki jest cel Twojej wizyty u dietetyka oraz jakie efekty diety będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

• Jeżeli posiadasz aktualne (z ostatniego roku) badanie krwi – morfologie, profil lipidowy (cholesterol), poziom TSH (hormony tarczycowe), glikemie na czczo zabierz je ze sobą na pierwszą wizytę. Jeśli przewlekle chorujesz i jesteś po pobycie w szpitalu możesz zabrać wypis ze szpitala.

• W celu ocenienia dotychczasowego sposobu żywienia oraz szybkiej interpretacji błędów żywieniowych przynieś ze sobą wypełniony dzienniczek żywieniowy (do pobrania tutaj). Skrupulatnie wypisuj w nim wszystkie produkty (łącznie z napojami), które spożywasz przez ostatnie 3 dni wraz z miarami kuchennymi.

• Jeżeli bierzesz jakieś leki lub suplementy diety również przygotuj ich listę i zabierz ją ze sobą na pierwszą wizytę.

• Podczas wizyty zostaniesz poddany analizie składu ciała, pomiar wykonywany jest na boso i w tym celu zostaniesz poproszony o zdjęcie obuwia oraz skarpetek/pończoch. Pamiętaj także o tym by wynik pomiaru analizatorem składu ciała był wiarygodny nie należy spożywać na 2 godziny przed wizytą obfitych posiłków, dużej ilości napojów, kawy, energetyków, a także należy zrezygnować w dniu wizyty z intensywnego wysiłku fizycznego i sauny.

Pierwsza wizyta i jadłospis

Nasze pierwsze spotkanie potrwa ok 40-60 min. Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest wywiad żywieniowy, aby dobrze poznać pacjenta, jest styl życia, przebyte choroby oraz nawyki żywieniowe. Odbywa się analiza składu ciała (z interpretacją) oraz ustalenie celów leczenia dietetycznego. W trakcie tej wizyty postaram odpowiedzieć się na wszystkie Twoje pytania dotyczące diety i udzielić celnych porad dotyczących żywienia . Na podstawie wywiadu dietetycznego oraz wyników pomiaru mogę ułożyć dla Ciebie indywidualnie dobraną dietę. Jeżeli zdecydujesz się na indywidualnie dopasowany jadłospis otrzymasz go 2-4 dni po wizycie (wysyłany e-mailowy lub do odbioru osobistego w gabinecie). Opłatę za jadłospis należy uiścić podczas pierwszej wizyty. Jadłospis będzie uwzględniał potrzeby Twojego organizmu, Twoje preferencje żywieniowe oraz styl życia. Staram się uwzględniać w jadłospisie produkty które lubisz, a eliminować te które Ci nie odpowiadają. Układając dietę dla Ciebie opierać będę się na zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia oraz najnowszych publikacjach naukowych. Przy układaniu jadłospisów oraz zaleceń uwzględnione zostanie leczenie wszystkich dolegliwości i chorób towarzyszących. Do każdego jadłospisu dołączone są dodatkowe wskazówki oraz przepisy na potrawy.

Wizyta kontrolna

Pierwsza wizyta kontrola powinna odbyć się po ok. 2 tygodniach stosowania diety (przy wykupieniu jadłospisu 2-tyg ta wizyta jest bezpłatna), aby ocenić skuteczność diety i ewentualnie wprowadzić zmiany. Kolejne wizyty kontrolne mogą odbywać się według życzenia pacjenta. Zaleca się jednak aby odbywały się one co 2-4 tygodnie, aby podtrzymywać motywacje do dalszych działań i na bieżąco oceniać efekty leczenia dietetycznego.

Suplementy diety

Podczas odchudzania nie ma konieczności przyjmowania odchudzających suplementów diety, ponieważ ich skuteczność nie została potwierdzona naukowo. Podczas stosowania diety nie ma konieczności zażywania produktów witaminowych, ponieważ dieta zawiera wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne w zalecanych ilościach. Należy pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar tych składników może być szkodliwy dla organizmu.